Dwuletni projekt Climate Mitigation through Nature-Based Solutions in Urban Poland (Climate NBS Polska). Działania, których celem było rozpowszechnienie rozwiązań opartych na przyrodzie w miastach, Fundacja Sendzimira przeprowadziła w partnerstwie z Ecologic Institute z Berlina. 
W październiku 2020 roku, pomimo wielu obostrzeń pandemicznych, udało nam się zrealizować dwa ogrody deszczowe przy ogólnodostępnych budynkach użyteczności publicznej. Będą one służyć lokalnej społeczności w Zamościu i łagodzić negatywne konsekwencje zmian klimatu!

CLEARING HOUSE – Collaborative Learning in Research, Information-sharing and Governance on How Urban forest-based solutions support Sino-European urban był ponad czteroletnim europejsko-chińskim projektem dotyczącym roli lasów miejskich (UF-NBS) w zrównoważonym rozwoju miast. Został zrealizowany przez 27 instytucji partnerskich, do których należała Fundacja Sendzimira. 
Projekt zrealizowano na zlecenie gminy Wrocław na jesieni 2019 r. Jego celem było zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży oraz innych mieszkańców miasta na temat zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi w dobie zmian klimatu. 
Projekt obejmuje przygotowanie i przeprowadzenie trzydniowych warsztatów partycypacyjnego planowania z udziałem architektów, ekspertów różnych dziedzin i interesariuszy, których celem jest wypracowanie koncepcji zagospodarowania terenu zieleni otaczającego Centrum Nauki Kopernik.

We współpracy z Urzędem m. st. Warszawy, w ramach projektu ADAPTCITY, przygotowaliśmy ścieżkę edukacyjną na temat adaptacji miasta do zmian klimatu. Jest ona skierowana do mieszkańców Warszawy w każdym wieku – od przedszkolaków, przez dzieci w wieku szkolnym i młodzież po dorosłych, w tym seniorów. Zapraszamy na spacer! 
W maju 2019 r. zakończyliśmy realizację dwuletniego projektu, którego celem było zainicjowanie dialogu i wymiany doświadczeń na temat zarządzania zielenią w miastach. Projekt dofinansowany był z POIiŚ 2014-2020, w ramach konkursu: Prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych w zakresie ochrony środowiska i efektywnego wykorzystania jego zasobów, podtyp: Budowanie potencjału i integracja. 
W maju i czerwcu realizowaliśmy cykl spotkań, poświęconych tematyce adaptacji miast do zmian klimatu. Projekt miał na celu zachęcenie mieszkańców m.st. Warszawy do podejmowania działań, poprawiających jakość życia w mieście.

W ramach projektu od 1 marca 2019 r. do 31 marca 2022 r. wspieraliśmy 22 gminy finansowo i merytorycznie w realizacji pogłębionych konsultacji społecznych dokumentów dotyczących planowania przestrzennego. 
Projekt Moja Puszcza. Angażowanie społeczności lokalnych w ochronę przyrody i krajobrazu Kampinoskiego Parku Narodowego oraz jego otuliny dofinansowany jest ze środków POIiŚ 2014-2020 w ramach działania 2.4 „Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna”, oś priorytetowa II „Ochrona środowiska w tym adaptacja do zmian klimatu”. Fundacja Sendzimira realizowała go we współpracy z Kampinoskim Parkiem Narodowym. 
Projekt realizowany przez Fundację na zlecenie Zarządu Zieleni m. st. Warszawy w ramach programu zrównoważonego korzystania z wód powierzchniowych i opadowych na terenie miasta. 
Fundacja Sendzimira wspiera Miasto Tychy w wypracowaniu Strategii rozwoju terenów zieleni miasta Tychy na lata 2018–2025+. 