Dwuletni projekt Climate Mitigation through Nature-Based Solutions in Urban Poland (Climate NBS Polska). Działania, których celem było rozpowszechnienie rozwiązań opartych na przyrodzie w miastach, Fundacja Sendzimira przeprowadziła w partnerstwie z Ecologic Institute z Berlina.
Cele projektu
- budowanie świadomości w jaki sposób rozwiązania oparte na przyrodzie (tzw. Nature Based Solutions – NBS) mogą przyczyniać się do łagodzenia zmian klimatu w mieście;
- zwiększenie wiedzy i umiejętności urzędników miejskich, pracowników samorządowych, planistów i architektów krajobrazu, w zakresie projektowania i wdrażania NBS w polskich miastach.
Publikacje wydane w ramach projektu
Dwie praktyczne publikacje dot. NBS zostały opracowane w wersji polskiej i angielskiej, ich wersje elektroniczne można bezpłatnie pobrać z naszej strony.
- Błękitno-zielona infrastruktura dla adaptacji miast do zmian klimatu – katalog techniczny
- Błękitno-zielona infrastruktura dla adaptacji miast do zmian klimatu – narzędzia strategiczne.
Nakład drukowany został już wyczerpany, trafił m.in do 100 prezydentów średnich i dużych miast w Polsce, licznych miejskich jednostek odpowiedzialnych za zarządzanie terenami zieleni, drogami, transportem i infrastrukturą oraz bibliotek w całej Polsce.
Programy szkoleniowe z zakresu NBS
Na bazie opracowanych materiałów powstał autorski program szkoleniowy skierowany do miejskich urzędników i projektantów błękitno-zielonej infrastruktury.
W ramach programu odbyły się:
- szkolenie online z praktycznych aspektów wdrażania i projektowania NBS w polskich miastach, w którym łącznie wzięło udział 410 osób (pierwsza edycja: 14.10-24.11.2019; druga edycja: 2.03-12.04.2020);
- trzy szkolenia z projektowania NBS w miastach, które łącznie ukończyło 45 specjalistów (Warszawa 2-6.12.2019, Kraków 17-21.02.2020, Gdynia 14-18 września 2020);
- trzy szkolenia z narzędzi i metod popularyzacji wdrażania NBS w polskich miastach, w których łącznie wzięli udział 64 uczestniczki i uczestnicy (Warszawa 28-29.11.2019, Kraków 23-24.01.2020, Gdynia 10-11 września 2020).
Wizyta studyjna – dobre praktyki NBS w Niemczech
Przedstawiciele miast zaangażowanych w projekt w dniach 24-26 sierpnia 2020 wzięli udział w wizycie studyjnej w Berlinie, gdzie poznali praktyczne aspekty wdrażania błękitno-zielonej infrastruktury dla łagodzenia zmian klimatu. Informacje zebrane w trakcie wizyty posłużyły napisaniu cyklu artykułów na uslugiekosystemow.pl.
Konferencja podsumowująca
Konferencja odbyła się w dniach 27 i 29 października w formie online, wzięło w niej udział ponad 250 osób, więcej szczegółów można znaleźć tutaj.
Projekt Climate NBS jest częścią Europejskiej Inicjatywy Klimatycznej (EUKI). EUKI jest instrumentem finansowania projektów Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Atomowego Republiki Federalnej Niemiec (BMU). Konkurs grantowy EUKI jest realizowany przez Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Nadrzędnym celem EUKI jest wzmacnianie współpracy na rzecz klimatu w ramach Unii Europejskiej (UE), w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.