Przed wyborami samorządowymi w kwietniu 2024 r. w akcji Pytamy o zielone zachęcaliśmy do zadawania pytań o tematy środowiskowe kandydatom i kandydatkom. Do akcji zgłosiło się około 340 osób z całej Polski. Po wyborach kontynuujemy wspieranie uczestników i uczestniczek, żeby ułatwić im dialog z lokalnymi władzami i efektywne włączanie się w rozwiązywanie wyzwań środowiskowych.
Do kogo kierowana jest akcja?
Akcję Pytamy o zielone kierujemy do lokalnych działaczy na rzecz środowiska. Nie trzeba być ekspertem czy ekspertką, by włączyć się w działania projektu. Zapraszamy mieszkańców i mieszkanki wszystkich miejscowości w Polsce, a w szczególności z małych i średnich gmin. Na profilu akcji na Facebook publikujemy aktualne wydarzenia.
O co pytaliśmy przed wyborami?
Oto kilka przykładowych pytań, które uczestnicy i uczestniczki akcji zadawali w pierwszym etapie akcji kandydatom i kandydatkom:
- Jakie działania zamierza Pan/Pani podjąć, by nasza gmina w większym stopniu korzystała z odnawialnych źródeł energii (OZE)?
- Jakie działania zamierza Pan/Pani podjąć, by budynki gminne były bardziej efektywne energetycznie?
- Jak będzie Pan/Pani rozwijać PSZOK w naszej gminie? Jak sprawi Pan/Pani, by mieszkańcy chcieli z niego korzystać, oraz by był miejscem przyjaznym dla mieszkańców?
- W jaki sposób będzie Pan/Pani zachęcać mieszkańców do zagospodarowania deszczówki i oszczędzania wody?
- Co Pan/Pani planuje zrobić, by w naszej gminie było więcej terenów zieleni?
Jako partner akcji dla uczestników i uczestniczek przygotowaliśmy praktyczny poradnik o lokalnym działaniu na rzecz środowiska.
Przeczytaj praktyczny poradnik Pytamy o zielone!
Jak wygląda kontynuacja akcji?
Webinary i praktyczne poradniki
Przygotowujemy serię webinarów i poradników dla lokalnych działaczy. Na każdy z webinarów zaprosimy zarówno ekspertów, jak i praktyków. Będziemy rozmawiać o tym, jak lokalnie działać na rzecz środowiska, w dialogu z samorządem. Omówimy działania w czterech obszarach: zagospodarowanie wody, reforma planowania przestrzennego, formy ochrony przyrody, Zielony Ład.
Tematy webinarów poszerzymy w formie praktycznych poradników, które uzupełnią bibliotekę zasobów na stronie akcji. Zebraliśmy tam poradniki, wzory pism, scenariusze debat i materiały promocyjne akcji.
Zarządzanie wodą w gminie. Ochrona przed powodzią, zapobieganie suszy (22 października 2024 r., godz. 10:00-12:00)
W trakcie spotkania rozmawialiśmy o tym, jak gospodarować wodą opadową w naszym otoczeniu, aby lepiej radzić sobie ze zmianami klimatu. Przedstawiliśmy instytucje, które odpowiadają za gospodarowanie wodami i ich kompetencje. Dyskutowaliśmy o tym, jak skutecznie inicjować i prowadzić lokalne działania na rzecz bardziej zrównoważonego gospodarowania wodą w gminach. Swoją wiedzą na te tematy dzielili się z nami ekspertka zrównoważonego gospodarowania wodami dr hab. Iwona Wagner i Paweł Dąbrowski odpowiedzialny za gospodarowanie wodami w Urzędzie Miasta Rumii.
Pracowaliśmy na przykładzie wyzwań, z jakimi boryka się Stowarzyszenie Ekipa z Bagien – aktywni uczestnicy naszej akcji. Stowarzyszenie zabiega o zachowanie mokradła położonego w centrum Ostródy jako strefy naturalnej retencji, ostoi bioróżnorodności i miejsca przyjaznego dla ludzi i przyrody. Ich doświadczenia pozwoliły nam lepiej zrozumieć, jak lokalnie działać na rzecz bardziej zrównoważonego gospodarowania wodą opadową.
Zobacz nagranie z webinaru:
Reforma planowania przestrzennego (5 grudnia 2024 r., godz. 10:00-12:00)
Reforma systemu planowania przestrzennego w Polsce zobowiązuje gminy do wprowadzenia planu ogólnego do końca 2025. W czasie webinaru porozmawiamy o nowych narzędziach planowania przestrzennego i o tym, jak zaangażować się w proces tworzenia nowych dokumentów planistycznych. Zastanowimy się, jak kształtować plany, aby chroniły tereny cenne przyrodniczo, pozwalały chronić doliny rzeczne, zachowywały ważne korytarze ekologiczne, czyli sprzyjały kształtowaniu w gminie błękitno-zielonej sieci. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzieli się z nami dr Leszek Trząski, przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Gliwicach, Zastępca dyrektora Śląskiego Ogrodu Botanicznego ds. naukowo-dydaktycznych w Mikołowie, który przytoczy przykłady rozwiązań dla mikołowskiego planu ogólnego, służące zwiększeniu retencji. Formy włączania lokalnych społeczności w proces kształtowania planów przybliży arch. inż. Agnieszka Czachowska, ekspertka Fundacji Sendzimira.
Zarejestruj się już dziś!
Formy ochrony przyrody (marzec 2025 r.)
W polskim prawie istnieje wiele możliwości ochrony przyrody, w tym terenów kluczowych dla adaptacji do zmian klimatu. W czasie webinaru poznamy te możliwości, zastanowimy się, jakie z nich są najbardziej adekwatne do ochrony wód powierzchniowych i terenów zieleni, jak można mobilizować lokalne władze do czynnej ochrony przyrody oraz jak prowadzić interwencje w tym obszarze.
Zielony Ład (kwiecień 2025 r.)
W czasie webinaru omówimy fakty i mity związane z Zielonym Ładem. Zajmiemy się jego praktycznymi aspektami. Podczas spotkania porozmawiamy, jak zapisy Zielonego Ładu oddziaływać będą na lokalne polityki oraz jak mogą one wpłynąć na lokalne inicjatywy. Dowiecie się, jak skutecznie angażować się w procesy decyzyjne, aby wspierać zrównoważony rozwój w Waszej gminie. To doskonała okazja, by poznać nowe narzędzia i strategie na rzecz zielonej transformacji!
Akademia „Pytamy o zielone”
Dla dotychczasowych uczestników i uczestniczek akcji „Pytamy o zielone” przeprowadziliśmy stacjonarne warsztaty. Spotkaliśmy się na warszawskiej Pradze w dniach 6-8 listopada 2024 r.
Szkoliliśmy przede wszystkim osoby działające lokalnie społecznie w organizacjach pozarządowych i grupach nieformalnych. Część uczestników była również związana z jednostkami samorządu terytorialnego. Większość osób zaangażowała się w akcję „Pytamy o zielone” jeszcze przed wyborami samorządowymi w kwietniu 2024 r.
Cel warsztatów
W czasie akademii „Pytamy o zielone” przekazywaliśmy lokalnym działaczom wiedzę w trzech obszarach tematycznych:
- jakość powietrza,
- woda i zieleń,
- gospodarka odpadami.
Drugim kluczowym celem szkolenia było wsparcie umiejętności związanych z współpracą z samorządem, aktywizowaniem mieszkańców oraz projektowaniem skutecznych działań. W czasie warsztatów uczestnicy i uczestniczki analizowali sytuacje środowiskowe w swoich gminach. Mieli okazję wypracować propozycję działania, na którego realizację mogą zdobyć grant.
Co się działo?
- W kompetencje samorządu terytorialnego w zakresie kwestii środowiskowych wprowadziła uczestników Ilona Gosk. Przedstawiła procesy, w które mogą się włączać mieszkańcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.
- arch. inż. Agnieszka Czachowska prowadziła pracę warsztatową uczestników i pokazała dobre praktyki z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury.
- Uczestnicy mogli zadawać praktyczne pytania Sabinie Paciorek z Urzędu Gminy Skawina na temat wdrażania działań na rzecz ochrony powietrza.
- Ewa Chodkiewicz podzieliła się licznymi dobrymi praktykami z zakresu zrównoważonej gospodarki odpadami.
- Podczas praktycznego spaceru z Tomaszem Niewczasem uczestnicy rozmawiali o tym, jak zarządzać ostojami bioróżnorodności na przykładzie Parku Fosa w Warszawie.
- Karolina Maliszewska pokazała osobom uczestniczącym w szkoleniu, jak warto projektować działania i jak można skutecznie wdrażać innowacje. Za pomoc służyło narzędzie z zestawu VISIS – Ameba.
- Wydarzenie koordynowała Anna Bucka.
Zobacz film prezentujący metodę VISIS oraz przykłady jej zastosowania w Polsce i na świecie:
Dla uczestników i uczestniczek akcji prowadzimy grupę na portalu Facebook, która jest miejscem wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą.
Zajrzyj na stronę akcji Pytamy o zielone!
Realizatorem akcji jest Fundacja Sendzimira. Akcja finansowana jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz European Climate Foundation. Pierwszy etap akcji był realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Partnerzy akcji to Fundacja Stocznia, Fundacja Wspomagania Wsi, Koalicja Klimatyczna, Fundacja LSM Polska- Światowy Ruch Katolików Na Rzecz Środowiska, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, Polska Zielona Sieć oraz Rodzice dla Klimatu.