Dla uczestników i uczestniczek akcji Pytamy o zielone przeprowadziliśmy stacjonarne warsztaty. Spotkaliśmy się na warszawskiej Pradze w dniach 6-8 listopada 2024 r.
Szkoliliśmy przede wszystkim osoby działające lokalnie społecznie w organizacjach pozarządowych i grupach nieformalnych. Część uczestników była również związana z jednostkami samorządu terytorialnego. Większość osób zaangażowała się w akcję Pytamy o zielone jeszcze przed wyborami samorządowymi w kwietniu 2024 r.

Cel warsztatów
W trakcie Akademii Pytamy o zielone przekazywaliśmy lokalnym działaczom wiedzę w trzech obszarach tematycznych:
- jakość powietrza,
- woda i zieleń,
- gospodarka odpadami.
Drugim kluczowym celem szkolenia było wsparcie umiejętności związanych z współpracą z samorządem, aktywizowaniem mieszkańców oraz projektowaniem skutecznych działań. W czasie warsztatów uczestnicy i uczestniczki analizowali sytuacje środowiskowe w swoich gminach. Mieli okazję wypracować propozycję działania, na którego realizację mogą zdobyć grant.


Co się działo?
W kompetencje samorządu terytorialnego w zakresie kwestii środowiskowych wprowadziła uczestników Ilona Gosk. Przedstawiła procesy, w które mogą się włączać mieszkańcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.
Warsztaty koordynowała arch. inż. Agnieszka Czachowska, która również zapoznała uczestników Akademii z tematyką błękitno-zielonej infrastruktury oraz pokazała dobre praktyki z tego zakresu.
Z kolei Ewa Chodkiewicz podzieliła się licznymi dobrymi praktykami z zakresu zrównoważonej gospodarki odpadami.
Uczestnicy szkolenia mogli także zadawać praktyczne pytania Sabinie Paciorek z Urzędu Gminy Skawina na temat wdrażania działań na rzecz ochrony powietrza.
Natomiast podczas praktycznego spaceru z Tomaszem Niewczasem uczestnicy rozmawiali o tym, jak zarządzać ostojami bioróżnorodności na przykładzie Parku Fosa w Warszawie.
Karolina Maliszewska pokazała osobom uczestniczącym w szkoleniu, jak warto projektować działania i jak można skutecznie wdrażać innowacje. Za pomoc służyło narzędzie z zestawu VISIS – Ameba.
Wydarzenie koordynowała Anna Bucka.
Dla uczestników i uczestniczek akcji prowadzimy grupę na portalu Facebook, która jest miejscem wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą. Więcej o akcji możecie przeczytać na stronie akcji. Znajdziecie tam też bibliotekę z praktycznymi materiałami. Zebraliśmy tam poradniki, wzory pism, scenariusze debat i materiały promocyjne akcji.
Zajrzyj na stronę akcji!
Realizatorem akcji jest Fundacja Sendzimira. Akcja finansowana jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz European Climate Foundation. Pierwszy etap akcji był realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Partnerzy akcji to Fundacja Stocznia, Fundacja Wspomagania Wsi, Koalicja Klimatyczna, Fundacja LSM Polska- Światowy Ruch Katolików Na Rzecz Środowiska, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, Polska Zielona Sieć oraz Rodzice dla Klimatu.
Zdjęcie nagłówkowe: Magdalena Niezabitowska-Krogulec