W ścieżce dotyczącej ochrony powietrza i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, w ramach Zielonego Lidera 2021 wzięły udział 4 zespoły z całej Polski. Każdy z nich zidentyfikował ważne lokalne wyzwanie, którego rozwiązaniem zajął się w trakcie programu. Szkolenia, doradztwo, wymiana doświadczeń i wizyty studyjne pozwoliły na wypracowanie innowacyjnych projektów. Przeczytajcie o osiągnięciach naszych absolwentów!
Drzewica – ograniczanie emisji
Zastępca Burmistrza Dominik Niemirski, Mariusz Skrętowski z Referatu Gospodarki Komunalnej, Budownictwa i Inwestycji oraz Beata Wołonkiewicz, Inspektor ds. pozyskiwania funduszy unijnych przystąpili do programu z wyzwaniem związanym z poziomem świadomości ekologicznej mieszkańców w zakresie ograniczenia emisji zanieczyszczeń i ich gotowością na wymianę źródeł ciepła na bardziej nowoczesne.
W efekcie gmina pozyskała ponad milion złotych na instalacje fotowoltaiczne w placówkach oświatowych. Uczestnicy i uczestniczki doprowadzili do rozwinięcia kampanii proekologicznej i dialogu z mieszkańcami na tematy dotyczące ochrony klimatu. Zmiany nastąpiły także w urzędzie – zastąpiono wodę butelkowaną na filtrowaną, podjęto działania na rzecz ograniczenia użycia plastiku oraz energii elektrycznej.
Kłodzka Wstęga Sudetów
Sylwia Mielczarek, prezeska Lokalnej Grupy Działania oraz pracownicy organizacji Kazimierz Szkudlarek i Agnieszka Rygielska postanowili zająć się wyznaniem związanym z przeciwdziałanie rosnącemu ubóstwu energetycznemu w regionie poprzez opracowanie planu działań na rzecz zrównoważonej energii na Ziemi Kłodzkiej.
Udział w programie pozwolił uczestnikom i uczestniczkom na pogłębioną diagnozę wyzwań. Dodatkowo powstała koncepcja interaktywnej mapy wyłączeń fotowoltaiki, czyli nowoczesnego narzędzia do budowania świadomości zagadnienia i zwiększenia zainteresowania mieszkańców OZE. Ważnym doświadczeniem dla zespołu był udział w wizycie studyjnej w Belgii, w trakcie której uczestnicy i uczestniczki mieli możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem spółdzielni energetycznych. Warto przeczytać relację z wyjazdu.
Wiedzę i doświadczenie zebrane w programie zespół wykorzysta w projekcie finansowanym z funduszy EOG.
Zakopane – dostępna geotermia
Jola Sitarz-Wójcicka z Zakopiańskiego Alarmu Smogowego, Tomasz Filar, zastępca burmistrza Miasta Zakopane, Władysław Bętkowski przewodnik tatrzański oraz Krzysztof Topór-Huciański, ekodoradca w Urzędzie Miasta zmierzyli się z problemem niewystarczającego tempa wymiany starych kotłów na paliwa stałe oraz podłączania nieruchomości do geotermii. Chcieli przyjrzeć się jak zmniejszyć koszty podłączeń do geotermii i upowszechnić tego sposób pozyskiwania ciepła, żeby ograniczyć poziom emisji pyłów i gazów cieplarnianych w mieście.
Zespół liderski przyszedł do programu z konkretnym projektem. W trakcie prac doprecyzował kierunek swoich działań, postanawiając skupić się na przyłączach do geotermii. Efektem udziału w projekcie jest ponowne zainteresowanie władz Zakopanego poszerzaniem sieci geotermii oraz zgoda na przeprowadzenie badań, które ułatwią aplikowanie o dofinansowanie geotermii ze środków zewnętrznych.
Posłuchaj jak Jola Sitarz-Wójcicka i Tomasz Filar opowiadają o swoich doświadczeniach i planach na przyszłość!
Ełk – Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu
Prezydent Miasta Tomasz Andrukiewicz, Aneta Hołownia, Kierowniczka Referatu Ochrony Środowiska i Energii oraz Cezary Winkler, Naczelnik Wydziału Mienia Komunalnego w Urzędzie Miasta zgłosili się do programu z zamiarem zajmowania się słabą jakością powietrza w Ełku, spowodowana głównie niską emisją. Jednak w trakcie warsztatów odeszli od głównego tematu ścieżki i postanowili popracować nad Miejskim Planem Adaptacji do zmian klimatu (MPA).
Dołączenie do programu Zielony Lider przede wszystkim zintensyfikowało prace oraz urealniło harmonogram działań nad MPA i doprowadziło do przyjęcia uchwały intencyjnej. Jednak działania uczestników skoncentrowały się też na innych przedsięwzięciach. Podjęliśmy szereg działań, aby nasz urząd był bardziej zrównoważony. Weszło w życie zarządzenie dot. wyeliminowania przedmiotów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych w urzędzie, szkołach, instytucjach kultury czy miejskich spółkach. Postawiliśmy nacisk na promocję picia “ełckiej kranówki”. Zorganizowaliśmy także kampanię edukacyjną “Śmieci oddajesz-drzewko dostajesz” – opowiada Tomasz Andrukiewicz. Likwidacja dwóch miejsc parkingowych pozwoliła na ustawienie tam stojaka na rowery, a wypracowane zachęty do używania roweru, jako środka transportu, mają promować taki sposób poruszania się wśród urzędników. Minimalizacji wydruków towarzyszyło usprawnienie elektronicznego obiegu dokumentów oraz wprowadzenie ekologicznego papieru.