Projekt "Mój jest ten kawałek parku…"

"Mój jest ten kawałek Parku" - partycypacja dla przyrody w mieście

"Mój jest ten kawałek Parku" - partycypacja dla przyrody w mieście to projekt Fundacji Sendzimira, którego celem jest przeprowadzenie procesu partycypacyjnego przy wypracowywaniu społecznych projektów zagospodarowania dwóch parków miejskich w Jaworznie – Parku Podłęże i Parku Lotników. Prościej mówiąc głównym celem projektu jest, aby to mieszkańcy zdecydowali o tym jak będą wyglądały Parki, z których z przyszłości oni sami będą korzystać.

Projekt realizowany był w latach 2014-2015.

Dobre praktyki partycypacji z Islandii

Nowe metody oddolnego kreowania przestrzeni publicznej, doświadczenia z wykorzystania partycypacji, przy opracowywaniu projektów zagospodarowania islandzkich miast oraz tamtejszych budżetów partycypacyjnych – to efekty czterodniowego wyjazdu studyjnego do Reykjaviku, na który pojechali najaktywniejsi uczestnicy projektu „Mój jest ten kawałek Parku”.

Park Podłęże - raport z działań i partycypacyjny projekt zagospodarowania

Partycypacja na terenie Parku Podłęże została zakończona. Wszystkie nasze wspólne pomysły zostały zebrane i przedstawione w formie raportu, który został złożony na ręce pracowników Urzędu Miasta w Jaworznie.

Park Lotników-raport z działań i partycypacyjny projekt zagospodarowania

 

Zakończyliśmy działania partycypacyjne i konsultacje społeczne wokół rewitalizacji Parku Lotników w Jaworznie.  Wszystkie nasze wspólne pomysły zostały zebrane i przedstawione w formie raportu, który został złożony na ręce miejskich urzędników.

Wizyta studyjna w Szwecji

W dniach 21 – 25 maja przedstawicielka Fundacji Sendzimira wraz z przedstawicielką organizacji partnerskiej Pracowni Projektowej MS Design w ramach projektu „Mój jest ten kawałek Parku – partycypacja dla przyrody w mieście” uczestniczyły w wizycie studyjnej w Szwecji. Razem z przedstawicielami Śląskiego Ogrodu Botanicznego, który realizuje projekt „Hybrid Parks” (http://www.hybridparks.eu/project/) mogły zapoznać się z polityką zarzadzania zielenią i podejmowanymi inicjatywami dotyczącymi parków, edukacji ekologicznej i partycypacji w mieście Linkoping.

Warsztaty projektowe w Parku Lotników

Jesteśmy już na półmetku realizacji konsultacji społecznych, których celem jest wypracowanie społecznej koncepcji na zagospodarowanie parku im. Lotników Polskich. Czas na warsztaty projektowe dla mieszkańców, które odbędą się już 21 lutego.

Druga debata o Parku Lotników

Czas na drugie spotkanie z cyklu „Mój jest ten kawałek Parku – partycypacja dla przyrody w mieście", które odbędzie się 23 stycznia br. o godzinie 17:30 w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie przy ulicy Inwalidów Wojennych 2.

Park Lotników w Jaworznie - czas na pierwszą debatę!

Zapraszamy na pierwsze, otwarte spotkanie dotyczące rewitalizacji Parku Lotników w Jaworznie. Debata odbędzie się 15 grudnia 2014 r. o godz. 17:30  w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie mieszczącym się przy ulicy Inwalidów Wojennych 2.

Czas na Park Lotników w Jaworznie - zapraszamy na warsztaty

Zapraszamy na warsztaty z cyklu „Mój jest ten kawałek Parku – partycypacja dla przyrody w mieście". Spotkania odbędą się w dniach 9-11.01.2015 w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie przy ul. Inwalidów Wojennych 2.

Debata i piknik w Parku Podłęże

28- 29 czerwca br. odbędzie piknik sąsiedzki wieńczący działania prowadzone przez Fundację Sendzimira, Urząd Miasta Jaworzno oraz Pracownię Projektową MS Design w ramach projektu „Mój jest ten kawałek PARKu…- partycypacja dla przyrody w mieście” dot. Parku Podłęże. Po wakacjach kolej na drugi park - Park Lotników w Jaworznie!

Wyniki drugiej debaty

W wyniku debaty, która odbyła się w dn. 16 maja w Jaworznie zdecydowano się zrealizować koncepcję "W Koło Parku Podłęże". Konkurencyjna koncepcja "Rajski Park Podłęże" zebrała nieco mniej głosów. Z propozycjami można sie zapoznać na stronie projektu na facebooku. Organizatorzy zachęcają do przesyłania uwag i komentarzy do koncepcji do 25 maja. 

Konkurs fotograficzny

Fundacja Sendzimira wraz ze Sklepem remontowo-budowlanym Bricoman w ramach projektu „ Mój jest ten kawałek PARKu…- partycypacja dla przyrody mieście” zaprasza wszystkich mieszkańców Jaworzna do udziału w konkursie fotograficznym.

„Mój wymarzony Park”.
Zadaniem Uczestników Konkursu jest wykonanie:
fotografii zainspirowanej parkiem i jego innowacyjnym zagospodarowaniem, fotografie mogą dotyczyć fragmentu parku lub jego szerszego ujęcia
opisu treści przedstawiającej zdjęcie, składającego się z około 5 zdań, z podaniem nazwy parku i miejsca, w którym się znajduje. 
Prace konkursowe wraz z wypełnionym formularzem, który znajduje się na fanpagu projektu na facebooku i stronie www.sendzimir.org.pl należy przesłać na adres mailowy parkijaworzno@gmail.com do 15 września 2014. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody w postaci bonów do sklepu remontowo-budowlanego Bricoman ufundowanych przez ten sklep.
Czekamy na Wasze prace !

 

Warsztaty projektowe 30 maja

W najbliższy piątek 30 maja w godzinach 17:00 - 20:30 odbędzie się druga część warsztatów projektowych realizowanych w ramach projektu „ Mój jest ten kawałek PARKu…- partycypacja dla przyrody w mieście”. Warsztaty połączone zostaną z warsztatami przyrodniczymi, które poprowadzi przedstawicielka Śląskiego Ogrodu Botanicznego i odbędą się w Gimnazjum nr 4 przy ulicy Towarowej 61 w Jaworznie. Ze względu na duże zainteresowanie oraz ograniczenia lokalowe, nie ma możliwości, aby wszyscy chętni wzięli udział w warsztatach architektonicznych, dlatego o udziale zdecyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy o potwierdzenie swojej obecności do 29 maja na adres email: parkijaworzno@gmail.com.

II Debata Publiczna w ramach projektu „ Mój jest ten kawałek PARKu…” już 16 maja

Fundacja Sendzimira wraz z partnerami:Urzędem Miasta Jaworzno oraz Pracownią Projektową MS Design zaprasza wszystkich mieszkańców Jaworzna na II Debatę Publiczną realizowaną w ramach projektu „ Mój jest ten kawałek PARKu…”- partycypacja dla przyrody w mieście. Debata odbędzie się 16 maja o godz. 18:00 w Gimnazjum nr 4 w Jaworznie.

Fundacja Sendzimira wraz z partnerami: Urzędem Miasta Jaworzno oraz Pracownią Projektową MS Design zaprasza wszystkich mieszkańców Jaworzna na II Debatę Publiczną realizowaną w ramach projektu „Mój jest ten kawałek PARKu…”- partycypacja dla przyrody w mieście. Debata odbędzie się 16 maja o godz. 18:00 w Gimnazjum nr 4 w Jaworznie.

 

Pierwsza debata dot. Parku Podłęże

Zapraszamy na pierwsze, otwarte spotkanie dotyczące rewitalizacji Parku Podłęże w Jaworznie.

Debata odbędzie się 4 kwietnia 2014 r. o godz. 18:00  w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworznie mieszczącym się przy ulicy Towarowej 61.
Celem rozpoczynających się konsultacji jest określenie, poznanie i zebranie potrzeb, oczekiwań i pomysłów mieszkańców Jaworzna wobec Parku Podłęże – dużego terenu zieleni położonego w pobliżu osiedla Podłęże zamieszkałego przez około 13 tysięcy ludzi.

Warsztaty projektowe 25-27 kwietnia

W dniach 25 -27 kwietnia 2014  (piątek- niedziela) w ramach realizacji projektu „Mój jest ten kawałek Parku” – partycypacja dla przyrody w mieście  odbędzie się seminarium wprowadzające do warsztatów (piątek w godzinach 18.00-19.30) oraz dwudniowe warsztaty projektowe dotyczące rewitalizacji parku Podłęże (sobota i niedziela od 9.30 do 15.30). Spotkania odbędą się w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworznie przy ul. Towarowej 61.

warsztaty wykonawcze i Piknik Sąsiedzki

28- 29 czerwca br. na Podłężu będzie miał miejsce finał działań prowadzonych przez Fundację Sendzimira, Urząd Miasta Jaworzno oraz Pracownię Projektową MS Design w ramach projektu „ Mój jest ten kawałek PARKu…- partycypacja dla przyrody w mieście”.

Spotkanie zespołu projektowego

14 marca w Tychach odbyło się spotkanie zespołu badawczo - projektowego w sprawie projektu "Mój jest ten kawałek Parku" - partycypacja dla przyrody w mieście.

 

Kontakt w sprawie projektu

Agnieszka Czachowska (koordynatorka)

tel. 691 750 691 

e-mail: aczachowska@o2.pl