Podczas wizyty studyjnej w ramach konferencji Dobre praktyki zielonych liderów samorządowych i pozarządowych, którą poprowadzi Marcin Paradyż, Zastępca Dyrektora ds. Technicznych Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie uczestnicy zapoznają się z:
- Systemem energii odnawialnej do ogrzewania budynków mieszkalnych i produkcji energii elektrycznej ResHeat przy ul. Działkowej. Instalacja została wykonana w ramach projektu badawczego finansowanego ze środków UE w ramach programu Horizon 2000. Projekt bardzo aktualny w związku z planami ograniczenia lub odejścia od gazu ziemnego jako źródła zasilania budynków w energię. W ramach projektu w budynku wielorodzinnym (24 mieszkania), który był dotychczas zasilany na potrzeby c.o. i c.w.u. z kotłowni gazowych, wykonano instalację służącą do produkcji energii na potrzeby c.o. i c.w.u. ze źródeł odnawialnych. Instalacja została uruchomiona w listopadzie 2023 r., ma już za sobą więc już pierwszy sezon grzewczy. Dzięki pracy tej instalacji, zużycie gazu w budynku przy ul. Działkowej 26 zmniejszyło się o ok 80% w porównaniu z sąsiednimi, niemal identycznymi budynkami. Więcej na temat projektu można dowiedzieć się tutaj.
- Carportem służącym m.in. do produkcji energii na potrzeby samochodów elektrycznych, kondensatora mocy biernej przy ul. Czerwińskiego 16. W 2019 roku na parkingu budynku przy ul. Czerwieńskiego 16 w Krakowie została wykonana wiata na samochody z dachem z paneli fotowoltaicznych o mocy 23 kWp. 70% energii wytworzonej przez zamontowane panele służy obsłudze budynku, natomiast pozostałe 30% energii jest wykorzystywane do zasilania samochodów elektrycznych, które są na stanie ZBK. Dzięki temu samochody służbowe ZBK są w 100% zasilane energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii (energii słonecznej).
- Prezentacją dotycząca innych działań prowadzonych przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie w obszarze ograniczania zapotrzebowania budynków na energię, w szczególności programie likwidacji źródeł niskiej emisji (likwidacja 1500 palenisk węglowych, w tym podłączenie 60 budynków w całości do miejskiej sieci ciepłowniczej), programie termomodernizacji budynków przychodni zdrowia, termomodernizacji budynków objętych ochroną konserwatorską.