Formularz wraz z podręcznikiem jak go stosować powstał w odpowiedzi na potrzebę uwzględnienia kryzysu klimatycznego w partycypacyjnych procesach planowania przestrzennego. Pomaga zbadać, jaki jest potencjał danego miejsca do adaptacji do zmiany klimatu.
Umożliwia zdiagnozowanie, które części miasta są najbardziej narażone na ryzyko związane z kryzysem klimatycznym i jakie rozwiązania krótko- i długoterminowe można wprowadzić. Pozwala na ocenę wybranej przestrzeni – np. skweru, placu, ulicy, kwartału lub dzielnicy, a nawet większego obszaru zabudowanego przez lokalną społeczność lub ekspertów.
Formularz może być wykorzystywany w czasie konsultacji społecznych lub warsztatów eksperckich. Wokół Formularza można zbudować warsztat partycypacyjny lub może on być jednym z wielu narzędzi/metod wykorzystanych w procesie współkreowania przestrzeni.
Formularz opracowała Agnieszka Czachowska, przy wsparciu innych osób z zespołu Fundacji, w ramach doktoratu wdrożeniowego realizowanego na Politechnice Śląskiej.