W październiku 2022 r. spotkaliśmy się na walnym zgromadzeniu w ramach projektu Reachout. W interdyscyplinarnym zespole badawczym, który opracowuje narzędzia klimatyczne mogliśmy na żywo przedyskutować proces ich powstawania z pilotażowymi miastami, które je testują.
Czym zajmujemy się w projekcie?
Każde miasto zaangażowane w projekt rozwija narzędzia, które odpowiadają na jego potrzeby związane z radzeniem sobie z zagrożeniami klimatycznymi. Ateny, hiszpańskie Logroño oraz Mediolan, narażone na coraz częściej pojawiające się fale upałów rozwijają narzędzie, które pozwala użytkownikom wizualizować częstotliwość i dotkliwość uderzeń wysokich temperatur. Dzięki temu władze miasta będa mogły wprowadzać zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym i planować działania, które pomogą mieszkańcom funkcjonować podczas fali upałów. Rozważają takie rozwiązania jak tworzenie połączonych ze sobą terenów zieleni, czy zmianę godzin pracy szkół.
Cork, Gdynia i Lileström skupiają się na narzędziach, które wspierają samorządy w zarządzaniu przestrzenią w odniesieniu do pojawiających się podtopień oraz ryzyka powodzi.
Jakie narzędzie rozwija Gdynia?
Gdynia testuje narzędzie Safer_Rain. Jest ono odpowiedzią na zjawisko powodzi błyskawicznych i podtopień, które coraz częściej zagrażają miastu z powodu zmieniającego się klimatu. Ich przyczyną jest postępujące uszczelnianie miasta i zbyt niska wydajność kanalizacji deszczowej w trakcie deszczy nawalnych.
Safer_RAIN jest narzędziem, które szybko mapuje zagrożenia i ryzyko powodzi miejskich. Pozwala oceniać potencjał rozwiązań opartych na przyrodzie do zwiększania odporności miast. Bierze pod uwagę różne scenariusze zmian klimatu i postępującej urbanizacji. W oparciu o scenariusze zdarzeń opadowych, charakterystykę powierzchni i cechy społeczno-ekonomiczne, Safer_RAIN przewiduje zakres powodzi, narażenia ludności i szkód, które są wymagane do oceny skuteczności proponowanych rozwiązań NBS.
Ulepszanie narzędzi
Interaktywne warsztaty umożliwiły wymianę doświadczeń między miastami i twórcami narzędzi. Była to też okazja do omówienia napotkanych barier np. związanych ze zbieraniem danych środowiskowych. Wyzwaniem nie tylko w Polsce okazuje się zbieranie lokalnych danych z państwowych czy miejskich instytucji.Dlatego pozostaje korzystanie z bardziej ogólnych danych, które oferuje np. Climate Change Service (C3S), jeden z serwisów europejskiego programu obserwacji Ziemi – Copernicus.