Kurs Nature-based Solutions: How to regenerate nature to make neighborhoods more livable, biodiverse, and resilient to climate change przygotowaliśmy w języku angielskim i hiszpańskim, wspólnie z organizacjami zrzeszonymi w konsorcjum INTERLACE. To jedno z flagowych osiągnięć tego projektu, który przez cztery lata służył wymianie doświadczeń między Europą a Ameryką Łacińską. Uczestniczyły w nim miasta, uniwersytety oraz inne organizacje wspierające realizację celów zrównoważonego rozwoju.
Szkolenie składa się z 7 modułów i prezentuje narzędzia przydatne podczas wdrażania rozwiązań opartych na przyrodzie. Oprócz autorów tych rozwiązań w nagraniach zobaczymy także przykłady z miast zrzeszonych w projekcie. Całość uzupełniają pogłębione teksty, zbierające najważniejsze informacje oraz lista lektur uzupełniających. Zobaczmy więc w skrócie, jaki jest układ szkolenia, i jak można skorzystać z zawartych w nim materiałów.

Moduł 1. INTRODUCTION to urban nature-based solutions as a tool to address global challenges
Wprowadzający moduł wyjaśnia definicję i metody nature-based solutions (NBS). Zrozumiesz, jak miasta na całym świecie zmagają się z presją urbanizacyjną, zmianą klimatu i utratą bioróżnorodności. Realizując ten moduł poznasz definicję NBS, zgodną z wytycznymi UNEA-5, oraz odkryjesz, jak innowacyjne rozwiązania mogą wspierać zrównoważony rozwój miast. Przykładem dobrej praktyki w tym module jest Granollers (Hiszpania), miasto które zdecydowało się na renaturyzację zdegradowanej rzeki Congost.

Moduł 2. CITIZEN ENGAGEMENT as a tool to build local awareness and participation around NBS
Moduł drugi koncentruje się na animowaniu działań mieszkańców w procesie wdrażania rozwiązań opartych na przyrodzie (NBS). Zrozumiesz, jak kontakt z naturą wpływa na redukcję stresu, kreatywność i wzmacnianie systemu odpornościowego, co ma bezpośrednie przełożenie na jakość życia w miastach. Nauczysz się, jak projektować skuteczne strategie, które zaangażują społeczność w działanie. Jako studium przypadku prezentujemy zrzeszenie gmin CBIMA (Kostaryka). Gdzie sztuka i działania ogrodnicze stały się narzędziami aktywizacji przyrodniczej.

Moduł 3. CO-CREATION as a form of collaborative NBS governance
W tej części kładziemy nacisk na ideę współtworzenia rozwiązań opartych na przyrodzie. Dowiesz się, dlaczego zaangażowanie społeczności jest kluczowe dla akceptacji i skuteczności wdrażanych projektów. Zrozumiesz, jak ważne jest uwzględnienie różnorodnych potrzeb i perspektyw, w tym grup marginalizowanych. Poznasz praktyczne metody angażowania interesariuszy w procesy decyzyjne, od planowania po ewaluację i monitoring. Poznasz techniki mapowania wrażliwości społeczno-ekologicznej, które pomogą Ci identyfikować priorytetowe obszary działań. Pomogą w tym konkretne kroki, od ustalania celów po zbieranie informacji zwrotnych, które umożliwią efektywne współtworzenie NBS. Za przykład posłużą działania miasta Portoviejo (Ekwador).
Moduł 4. SPATIAL PLANNING and prioritising NBS to address urban challenges
W czwartym module naszego kursu podejmujemy temat strategicznego planowania i wdrażania rozwiązań w przestrzeni miejskiej. Zrozumiesz, jak kluczowe jest zintegrowanie NBS z planowaniem przestrzennym. Do tego zadania posłuży mapowanie wrażliwości. Wykorzystujemy w nim wiele kryteriów, społecznych i przestrzennych, by identyfikować te obszary miasta, które wymagają szczególnej uwagi. I tu skupiamy się na angażowaniu interesariuszy w proces doboru kryteriów wrażliwości. O tym, jak mapowanie przekłada się na projektowanie zielonych, odpornych i zrównoważonych miast opowiada przykład Metropolii Krakowskiej.

Moduł 5. URBAN DESIGN for resilient cities, using social and nature-based tools
W tym obszarze przemieszczamy się w przestrzeń miasta by zebrać informacje w terenie. Autor tego modułu wyjaśnia dlaczego gęsta zabudowa miejska wymaga innowacyjnego podejścia, łączącego tradycyjne planowanie z rewitalizacją ekosystemów. Moduł pokazuje jak łączyć współpracę z mieszkańcami z projektowaniem funkcjonalnych i zgodnych z legislacją przestrzeni miejskich. Skupimy się na praktycznym sześcioetapowym procesie projektowania, który obejmuje diagnozę terenu, opracowanie strategii, poszukiwanie inspiracji, projektowanie przestrzeni, porównywanie alternatyw i finalizację projektu. Jako przykład pokazujemy rewitalizację Parku Mamey w Portoviejo (Ekwador).

Moduł 6. MONITORING and evaluating NBS using a co-creation approach
Dzięki temu, że narzędzia prezentowane w kursie powstały we współpracy środowisk akademickich, ważnym elementem jest tu monitorowanie i ocena skuteczności wdrożonych rozwiązań opartych na przyrodzie. To pomaga we wprowadzaniu zmian i podejmowaniu kolejnych decyzji w oparciu o dowody. To gwarancja, że działania są reakcją na zmieniające się warunki. I tu praca odbywa się dzięki współpracy z mieszkańcami i analizie z wykorzystaniem przyjętych na wcześniejszym etapie kryteriów oceny. Dzięki temu po wdrożeniu rozwiązania można kompleksowo ocenić wpływ NBS na konkretne wyzwania i korzyści ekosystemowe. Tym razem na przykład wybraliśmy program realizowany w Envigado (Kolumbia), gdzie opracowano strategię monitoringu i optymalizacji projektów NBS.

Moduł 7. POLICY INSTRUMENTS for mainstreaming NBS in urban governance processes
Kurs zamyka wyjaśnienie, jak integrować rozwiązania oparte na przyrodzie z formalnymi wymogami polityki miejskiej. Zrozumiesz, jak władze lokalne mogą stać się liderami w promowaniu zrównoważonego rozwoju poprzez wdrażanie NBS na poziomie strategicznym. Wyjaśniamy, jak analizować i dostosowywać instrumenty polityczne, aby skutecznie wspierać zarówno partycypacyjne zarządzanie jak i osiągać efekty środowiskowe. Przykład zapewnia natomiast miasto Chemnitz (Niemcy).
Weź udział w kursie!
Więcej informacji o projekcie INTERLACE oraz pozostałych produktach zawarliśmy w tekście podsumowującym projekt.
Zdjęcie otwierające: Freepik