W czerwcu 2024 r. rozpoczęliśmy realizację projektu we współpracy z Fundacją Veolia. Celem projektu jest zwiększanie wiedzy w zakresie efektywności energetycznej budynków publicznych. Pilotażowy etap projektu potrwa do stycznia 2025 r. Będziemy go realizowali w parnerstwie z miastami Łódź i Poznań.
W ramach projektu opracujemy program szkoleniowy, którego uczestnicy będą mogli krok po kroku zaplanować renowację energetyczną wybranych budynków w Łodzi i Poznaniu.
Cel projektu
Długoterminowo celem realizacji działań jest poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej i zmniejszanie ich wpływu na środowisko naturalne. Jedną z dróg do osiągnięcia tego celu jest edukowanie w zakresie:
- korzyści wynikających z głębokiej termomodernizacji budynków dla redukcji ich wpływu na klimat (jeden z głównych elementów agendy UE w dążeniu do neutralności klimatycznej),
- błędów popełnianych przy ograniczeniu zakresu termomodernizacji do obłożenia budynku grubą warstwą izolacji, bez analizy całego budynek i jego otoczenia (straty cieplne budynku przez ściany zewnętrzne to ok. 20-30% ogólnych strat energetycznych. Pozostałe 70-80% ulatuje przez nieefektywny system wentylacji, nieszczelności stolarki okiennej, niecieplone dachy lub stropy, itd.),
- konieczności przeprowadzenia analizy przed podjęciem decyzji o zakresie i wyborze technologii termomodernizacji w postaci audytu energetycznego i analizy śladu węglowego,
- redukcji odpadów materiałów budowlanych (utylizacja materiałów budowlanych jest procesem bardzo szkodliwym dla środowiska naturalnego),
- dostępnych materiałów budowlanych naturalnego pochodzenia,
- integracji odnawialnych źródeł energii,
- użytkowania budynku przekładającego się na redukcję zużycia energii.
W ramach projektu będziemy współpracowali z pracownikami różnych jednostek urzędów miejskich w Łodzi i Poznaniu, którzy są odpowiedzialni za planowanie i przeprowadzanie remontów budynków użyteczności publicznej. W trakcie specjalnie dla nich opracowanego progamu szkoleniowego będą mogli opracować scenariusz głęebokiej termomodernizacji dla wybranych budynków użyteczności publicznej.
Fundacja Veolia preznaczyła granty dla miast parterskich programu, które będą mogły być przeznaczone np. na uzupełnienie dokumentacji technicznej budynku niezbędnej do rozpoczęcia planowania modernizacji budynku.
Planowane działania na etapie pilotażowym
Projekt rozpoczynamy od dokładnego zdiagnozowania potrzeb jednostek odpowiedzialnych za inwestycje w budynkach użyteczności publicznej w Łodzi i w Poznaniu. W każdym z miast we współpracy z interesariuszami wybierzemy po 2 budynki, które zostaną objęte pilotażem. Celem diagnozy będzie lepsze poznanie, jakie wyzwania stoją przed jednostkami odpowiedzialnymi za głęboką termomodernizację tych budynków, jakie działania z zakresu zwiększania efektywności energetycznej zostały już wdrożone, jakie wyzwania w tym zakresie cały czas występują, jakie praktyki są stosowane przez zarządców tych budynków, jakiej wiedzy/informacji najbardziej im brakuje, itd. Po zakreśleniu sytuacji wyjściowej w każdym z budynków, zespół Fundacji opracuje program warsztatów dla każdego z budynków, uwzględniający potrzeby i specyficzny kontekst każdego z nich. Zostanie także opracowana lista ekspertów, których zaprosimy do udziału w kolejnym etapie projektu.
W kolejnym kroku zorganizujemy cykl webinarów on-line, dedykowany konkretnym zagadnieniom, np. technologicznym, finansowym, prawnym, by przygotować uczestników do udziału w warsztatach.
Warsztaty renowacji energetycznej
Kluczowym elementem programu będą dwa 3-dniowe warsztaty, w czasie których opracujemy plan działania dla zrównoważonej i głębokiej termomodernizacji budynków wybranych na wcześniejszym etapie i zestaw rekomendacji dla ich użytkowników np. z zakresu oszczędności energii. Wstępem do każdego warsztatu będzie wizja lokalna w każdym z budynków.
W czasie warsztatów uczestnicy wraz z ekspertami Fundacji Sendzimira, Fundacji Veolia i ekspertami zewnętrznymi, opracują zestawy rozwiązań prowadzących do poprawy efektywności energetycznej w tych budynkach. Warsztaty zakończą się prezentacją rozwiązań dla obu budynków i dyskusją.
Efektem warsztatów będzie raport opisujący zestaw rekomendacji oraz kroków, które należy podjąć w celu wdrożenia proponowanych rozwiązań.
Warsztaty z prowadzenia działań komunikacyjnych
Uzupełniającym elementem programu będą warsztaty dot. planowania działań komunikacyjnych i edukacyjnych z zakresu efektywności energetycznej skierowane do mieszkańców oraz użytkowników budynków publicznych. Uczestnikami warsztatów będą pracownicy komórek urzędu dedykowanych komunikacji z mieszkańcami, przedstawiciele obiektów użyteczności publicznej zaangażowani w takie działania edukacyjne (np. szkół czy domów kultury) oraz lokalnych organizacji pozarządowych i mediów. Efektem warsztatów będą konkretne plany działań kampanijnych.
Okres realizacji etapu pilotażowego: czerwiec 2024 – styczeń 2025 r.
Koordynatorka projektu z ramienia Fundacji Veolia: Monika Ustrzycka monika.ustrzycka@veolia.com
Koordynatorka projektu z ramienia Fundacji Sendzimira: Ewelina Pękała ewelina.pekala@sendzimir.org.pl
Sfinansowano ze środków Fundacji Veolia Polska.