Projekt miał charakter pilotażowy, przyczynił się do wypracowania modelowych praktyk wykorzystania usług ekosystemów na rzecz zrównoważonego rozwoju miast oraz ich popularyzacji.
Okres realizacji projektu: kwiecień 2011 – marzec 2013
Cele projektu:
Głównym celem projektu była poprawa zarządzania miastami i firmami w Polsce. W szczególności uwzględnione zostało włączanie do codziennej praktyki planistycznej i procesów podejmowania decyzji w tych organizacjach zasad i narzędzi zrównoważonego rozwoju, w tym najnowszych osiągnięć z dziedziny ekologii i ekonomii. Wiązała się z tym również optymalizacja wydatkowania środków na infrastrukturę i zapobieganie drogim, „niezrównoważonym” inwestycjom, wywierającym długotrwałe niekorzystne skutki na środowisko, społeczeństwo i gospodarkę.
Cele szczegółowe to:
- Upowszechnienie stosowania wyceny usług ekosystemów w planowaniu zrównoważonego rozwoju miast i firm;
- Tworzenie sieci specjalistów–praktyków zrównoważonego rozwoju lokalnego
i zrównoważonego rozwoju organizacji.
W projekcie zaplanowano szereg różnorodnych, powiązanych ze sobą, wzajemnie wzmacniających się działań, co widać na mapie projektu. Działania te zostały zaplanowane w sposób zapewniający efektywne włączenie w projekt szerokiej grupy interesariuszy, zarówno na poziomie lokalnym – miasta Łodzi, jak również ogólnopolskim i międzynarodowym.
Zrealizowane działania:
- Badania oraz analizy dotyczące barier dla przetrwania drzew w miastach.
- Dwie edycje szkolenia e-learningowego w języku angielskim Wprowadzenie do zrównoważonego rozwoju i wyceny usług ekosystemów (wiosna 2011 i 2012). Szkolenia skierowane były do uczestników z Europy Środkowo-Wschodniej i państw basenu Morza Bałtyckiego, a ich celem było zwiększenie ich wiedzy z zakresu podstaw zrównoważonego rozwoju i znaczenia usług ekosystemów oraz wzrost umiejętności wdrażania poznanych zasad w praktyce firm i społeczności miejskich.
- Dwie edycje Akademii Letniej Wyzwania zrównoważonego rozwoju w Polsce (3–23 lipca 2011, Łódź; 1–21 lipca 2012, Sopot). Każda edycja stanowiła trzytygodniowe intensywne szkolenie w języku angielskim z praktycznego wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju w biznesie i społecznościach lokalnych. Program w stosunku do lat ubiegłych został poszerzony o wykorzystanie narzędzi wyceny usług ekosystemów w zarządzaniu zrównoważonym rozwojem lokalnym miast oraz biznesem.
- Warsztat edukacyjno-partycypacyjny Jakie są możliwe rozwiązania problemu zanikających drzew w miastach? Działanie to miało na celu przedstawienie szerszej grupie interesariuszy w Łodzi wyników badań oraz analiz, w celu przeprowadzenia ustrukturyzowanej dyskusji nad problemem zanikających drzew w miastach. Organizacja spotkania w różnorodnej grupie interesariuszy, których różnią potrzeby, cele i wartości, może pozwolić na różnorodne i wielostronne spojrzenie na analizowany problem. Wyniki dyskusji stanowiły istotny wkład do opracowania poradnika dla władz samorządowych.
- Międzynarodowe seminarium naukowe poświęcone różnym perspektywom wartości usług ekosystemów w miastach (15–16 lipca 2011, Łódź). W dwudniowym seminarium wzięli udział wybitni naukowcy z kraju i zagranicy, którzy zajmują się tą tematyką w sferze badań.
- Poradnik dla władz lokalnych w miastach Przyroda w mieście, w serii Zrównoważony Rozwój – Zastosowania (nr 3/2012). Publikacja będzie uwzględniała dotychczasowe dobre praktyki w tym zakresie z Polski i zagranicy. Zostanie opracowana pod redakcją naukową dr. Jakuba Kronenberga oraz dr. Tomasza Bergiera, na podstawie artykułów wypracowanych na seminarium, na bazie przeprowadzonych analiz oraz w oparciu o dodatkowe teksty zaproszonych ekspertów.
- Publikacja polskiej wersji językowej poradnika TEEB dla decydentów na poziomie lokalnym i regionalnym. Projekt TEEB (The Economics of Ecosystems and Biodiversity) realizowany jest od roku 2007, afiliowany przy UNEP i finansowany przez UE oraz rządy Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Norwegii, Szwecji i Japonii. To największy realizowany w ostatnich latach projekt, którego celem jest określenie znaczenia i wycena usług ekosystemów w skali globalnej. Jego zadaniem jest wskazanie na zależność gospodarki od usług ekosystemów. Jednym z jego efektów są praktyczne poradniki syntetyzujące najważniejsze informacje i zwracające uwagę na praktyczną stronę realizacji omawianych strategii.
Projekt realizowany był przez FUNDACJĘ SENDZIMIRA w partnerstwie z:
- Uniwersytetem Lipskim, Niemcy
- Uniwersytetem Łódzkim
- Europejskim Regionalnym Centrum Ekohydrologii pod auspicjami UNESCO, Łódź
- Centrum Fraunhofera dla Europy Środkowo-Wschodniej MOEZ, Lipsk, Niemcy
- Uniwersytetem Humboldta, Wydział Ekologii Krajobrazu, Berlin, Niemcy
- Baltic University Programme, Uppsala, Szwecja
- Akademią Górniczo-Hutniczą, Kraków
- Instytutem Oceanologii PAN, Sopot
Projekt został objęty patronatem:
- Głównego Konserwatora Przyrody, Wiceministra Środowiska Janusza Zaleskiego
- ICLEI – Local Governments for Sustainability
- Unii Metropolii Polskich
- Prezydenta Łodzi
- Marszałka Województwa Łódzkiego
Projekt Usługi ekosystemów dla zrównoważonego rozwoju miast dofinansowany był ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Deutsche Bundestiftung Umwelt.