CLEARING HOUSE – Collaborative Learning in Research, Information-sharing and Governance on How Urban forest-based solutions support Sino-European urban był ponad czteroletnim europejsko-chińskim projektem dotyczącym roli lasów miejskich (UF-NBS) w zrównoważonym rozwoju miast. Został zrealizowany przez 27 instytucji partnerskich, do których należała Fundacja Sendzimira.
Liderem konsorcjum był European Forest Institute z Finlandii, a ekspertem Fundacji zaangażowanym we wszystkie prace projektowe był dr hab. inż. Tomasz Bergier. Projekt otrzymał dofinansowanie z programu Horyzont 2020.
Cele projektu
Głównym celem projektu CLEARING HOUSE było zbadanie i umożliwienie wykorzystania lasów miejskich, zarówno w Chinach i Europie, do zwiększenia odporności miast na środowiskowe, społeczno-ekonomiczne oraz wpływające na ludzki dobrostan wyzwania. W tym celu zrealizowaliśmy następujące działania:
- Badanie społecznych, ekonomicznych i politycznych czynników wpływających na rozwiązania oparte na lasach miejskich (UF-NBS). Projektowanie i wdrażanie lasów miejskich oraz analizę ich wpływu na ekosystem miejski i dobrobyt mieszkańców miast na wszystkich kontynentach.
- Analizę porównawczą dziesięciu studiów przypadku w Europie (Barcelona, Bruksela, Gelsenkirchen, Kraków i Lipsk-Halle) i Chinach (Pekin, Hangzhou, Hongkong-Kanton-Shenzhen, Huaibei i Xiamen), z wykorzystaniem nauki obywatelskiej (ang. citizen science).
- Wymianę wiedzy i doświadczeń na temat UF-NBS, z udziałem praktyków, przedstawicieli biznesu, decydentów i naukowców. Przy jednoczesnym zastosowaniu podejścia opartego na współprojektowaniu (co-design), które umożliwia dostosowanie programu badawczego do potrzeb użytkowników końcowych oraz skuteczne zaangażowanie zainteresowanych stron w generowanie wiedzy zorientowanej na rozwiązywanie problemów.
- Opracowanie narzędzi i wytycznych wspomagających podejmowanie decyzji w celu efektywnego kosztowo rozwoju i zarządzania rozwiązaniami opartymi na lasach miejskich (UF-NBS). W celu wsparcia miast, planistów, biznesu i społeczeństwa obywatelskiego we wdrażaniu UF-NBS.
- Zwiększenie świadomości na temat korzyści płynących z UF-NBS i rozpowszechnianie jej wśród rządów, przedsiębiorstw, społeczeństwa obywatelskiego i środowisk akademickich.
Zrealizowane działania
Warsztaty co-design
W ramach projektu przeprowadziliśmy trzy warsztaty co-design dotyczące parków rzecznych, w szczególności skupiliśmy się na krakowskim Parku Rzecznym Drwinka. Podczas cyklu spotkań analizowaliśmy rolę parków rzecznych w rozwoju Krakowa, pracowaliśmy nad kierunkami działań w otoczeniu Drwinki i opracowaliśmy geoankietę, badającą postrzeganie rzeki przez jej mieszkańców. W spotkaniach wzięło udział ponad 50 uczestników. Relacje z warsztatów znajdują się na naszej stronie: pierwsze, drugie, trzecie spotkanie.
Badanie znaczenia terenów zieleni w trakcie pandemii
Na czas trwania projektu przypadł szczyt pandemii COVID-19, co zaskutkowało bardziej stacjonarnym trybem pracy oraz wieloma obostrzeniami. Wraz z partnerami projektu w październiku 2020 postanowiliśmy przeprowadzić badanie dotyczące znaczenia terenów zieleni w trakcie epidemii COVID-19. Więcej informacji o badaniu oraz jego wyniki możesz znaleźć pod tym linkiem.
Materiały dla edukatorów
Dużym sukcesem okazała się polska wersja językowa “Miasta Drzew”. Pakiet inspiracji dla nauczycieli, który pozwala zwiększyć wiedzę na temat znaczenia miejskich drzew i lasów oraz wspierać dzieci w rozwijaniu umiejętności potrzebnych do odpowiedzialnego działania w swojej społeczności. Pakiet składa się z 15 lekcji, wprowadzenia dla nauczycieli oraz wprowadzenia dla uczniów.
Narzędzia
Podczas projektu testowaliśmy narzędzia opracowane przez naszych partnerów. Dzięki aplikacji MyDynamic Forest zbadaliśmy postrzeganie Parku Rzecznego Drwinka przez jego mieszkańców. Sygnał GPS pozwalał aplikacji na zbieranie danych od użytkowników lasów miejskich w czasie, gdy w nich przebywali. Za pomocą krótkich geoankiet respondenci wyrażali swoją opinie na temat dotyczacej ich przestrzeni. Zebraliśmy 223 odpowiedzi, a raport z badania pojawi się wkrótce.
Spotkania, dyskusje i wymiana doświadczeń
Wzięliśmy udział w pięciu spotkaniach konsorcjum, w Bonn, Gelsenkirchen, Guangzhou, Brukseli i w Krakowie. To ostatnie współorganizowaliśmy z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie. Były to okazje, by wymienić się wiedzą i doświadczeniami oraz razem planować dalsze działania.
Podczas trwania projektu wzięliśmy udział w trzech międzynarodowych konferencjach dotyczących lasów miejskich. W marcu 2021 roku uczestniczyliśmy w Urban Forestry Days (przeczytaj relację), konferencja ze względu na pandemię COVID-19 odbyła się w formule online.
We wrześniu 2023 roku wzięliśmy udział w trzydniowych międzynarodowych warsztatach dotyczących lasów miejskich i drzew jako rozwiązań opartych na przyrodzie (International Workshops on Urban Forest and trees as Nature-based Solutions) w Guangzhou. Relacja z naszej wizyty w Chinach znajduje się pod tym linkiem.
Ostatniemu spotkaniu konsorcjum projektu CLEARING HOUSE towarzyszył udział w konferencji Re-greening cities with Nature Based Solutions in Europe and China – bridging science, policy and practice w Brukseli, która podsumowywała osiągnięcia dwóch finansowanych z funduszy Horizon 2020 projektów: CLEARING HOUSE oraz Regreen. Zachęcamy do przeczytania naszej relacji.
Dzięki zaangażowaniu w projekt CLEARINGHOUSE mieliśmy możliwość organizacji European Forum on Urban Forestry 2023 (EFUF). Międzynarodowego wydarzenia, które zgromadziło w Krakowie około 150 osób z całego świata. Tematem edycji 2023 forum były Lasy Miejskie jako rozwiązania oparte na przyrodzie (ang. Urban Forests as Nature Based Solutions). Aż 67 osób zaprezentowało swoje dokonania w formie wystąpień podczas sesji plenarnej oraz ośmiu równoległych sesji. Zapraszamy do przeczytania relacji z wydarzenia na naszej stronie.
Budżet projektu: całkowity budżet 4-letniego projektu wyniósł 7,7 mln EUR, z czego UE wniosła około 5 mln EUR.
Projekt otrzymał dofinansowanie z europejskiego programu badań i innowacji H2020 w ramach umowy o udzielenie dotacji nr 821242. Kilkoro chińskich partnerów CLEARING HOUSE również włączyło się w finansowanie.
Więcej informacji na stronie internetowej projektu CLEARING HOUSE: http://clearinghouseproject.eu.