Tydzień inny niż wszystkie

 

Projekt Tydzień inny niż wszystkie zrealizowany w roku 2013 był projektem edukacyjnym mającym na celu promowanie zrównoważonego stylu życia. Powstał w wyniku współpracy z No Impact Project i Colinem Beavanem (No Impact Man).

Działania edukacyjne projektu skierowane były do szerokiej grupy mieszkańców miast. Tura pilotażowa Eksperymentu skierowana była do środowiska biznesowego oraz postaci rozpoznawalnych w Internecie (bloggerzy ekologiczni).

Dzięki różnorodnym, ale wzajemnie wzmacniającym się działaniom odbiorcy mogli zaangażować się na różnych poziomach i w różnym stopniu – wśród działań edukacyjnych znajdowały się zarówno warsztaty i wykłady, jak i działania na platformie internetowej.

Spajającym wątkiem był tygodniowy Eksperyment, będący polską adaptacją No Impact Week – okazja do empirycznego  sprawdzenia, jak zadowolenie ze swojej jakości życia może wzrosnąć wraz ze zmianą na bardziej przyjazny środowisku (zarówno naturalnemu, jak i społecznemu), zrównoważony styl życia.  A wszystko to w lekkiej, wykorzystującej nowe media formie , pokazującej, że ekologiczny styl życia może być atrakcyjną alternatywą. 

Projekt zamykał cykl wykładów Colina Beavana w Łodzi, Krakowie i Warszawie w maju 2013.

Strona projektu


Pisali o projekcie

Tydzień inny niż wszystkie - zrób coś dla siebie i świata

Tydzień Przemiany 

Refleksje po zakończeniu Eksperymentu

O Colinie Beavanie i Eksperymencie w Polityce

 

Cele projektu

 

Działania:

  • Eksperyment Tydzien inny niż wszystkie - tura pilotażowa

Pilotażowa tura Eksperymentu miała na celu adaptację Przewodnika do Eksperymentu do polskich warunków oraz promocja Eksperymentu. W turze pilotażowej udział wzięło: 80 osób - w tym przedstawicieli firm zrzeszonych w Programie Partnerstwa Forum Odpowiedzialnego Biznesu, blogerzy, piszący o tematach ekologicznych, koła naukowe oraz członkowie nieformalnej sieci LAPNET. 
W turze pilotażowej Eksperymentu udział wzięli m.in. autorzy blogów:  Wolnym Być, ekomania, rosa-robi-to3 poziomy,  Zielona wśród ludzi, Ekscentryczny Parowar, Pasja vs. Praca.

  • Tydzień Eksperymentalny - otwarta tura Eksperymentu

W otwartej turze Eksperymentu udział wzięło blisko 400 osób. Swoje postępy na blogu opisywali m.in. autorzy blogów: Dom po swojemu, Organiczni.

  • Targi Kreatywności 

Targi Kreatywności stanowiły kontynuację Eksperymentu. Przez tydzień na stronach www.innytydzien.pl pojawiały się plakaty, na których wystawcami były wybrane według klucza tematycznego Przewodnika strony i portale internetowe, a produktami krótkie opisy dot. pomysłów, które prezentują na swoich stronach.  Ideą spajającą Targi Kreatywności było „wykorzystywanie kreatywności dla zrównoważonego stylu życia”. Targi były okazją do pokazania uczestnikom Tygodnia Eksperymentalnego alternatywnych rozwiązań (nie zawsze omówionych w Przewodniku) i zachęcenia ich do podzielenia się swoimi pomysłami (na facebooku). 

  • Wykłady Colina Beavana w Łodzi, Warszawie, Krakowie
  • Warsztaty z Colinem Beavanem (FOB, Warszawa)

 

Projekt realizowany był przez FUNDACJĘ SENDZIMIRA w partnerstwie z:

No Impact Project

Forum Odpowiedzialnego Biznesu

 

Projekt został objęty patronatem medialnym:

Ulica ekologiczna

 

Więcej informacji (w tym dot. możliwości kontynuacji projektu): beata.sochacka@sendzimir.org.pl

ZałącznikWielkość
Tydzien inny niz wszystkie - przewodnik do tury otwartej eksperymentu.pdf2.09 MB